facebooktwitterrssyoutube

Sıkça Sorulanlar

FAQs - Sıkça Sorulanlar

Hayır, astım ilaçları bağımlılık yapmaz.

Hayır, belirtilen astım ilaçlarının hiç birisinin bu etkileri yoktur.Ancak kullandıktan hemen sonra ağzın iyice çalkalanıp tükürülmemesi halinde uzun süre kullanımda kortizonlu ilaçların bu tür etkilerinin olabileceği ileri sürülmektedir.

Genel olarak kaplıcalara gidilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak kaplıca ortamındaki sıcak ve buharlı hava astımlıları rahatsız edebilir. Duyarlı kişilerde aşırı nem ortamında çoğalan küfler astım belirtilerini arttırabilir.

Bilimsel olarak yararlı olduğa dair kanıt yoktur. Mağara içindeki havanın özellikleri tersine bazı astımlıları sıkıntıya sokabilir.

Bilimsel olarak yararlı olduğuna dair kanıt yoktur.

Astımlı hastalar için özel bir diyet yoktur. Besin allerjisi tanınız yoksa yiyeceklerde seçici davranmanıza gerek yoktur.

Nefesle alınan astım ilaçları başka ilaçlarla etkileşmez.

65 yaş üzerinde her yıl grip aşısı olunması kılavuzlarda yer almaktadır. Daha genç hastalarda grip olma olasılığını azalttığı ancak, astım atak sıklığına etkili olmadığı gösterilmiştir. Halen ağır astımlılara önerilmektedir.

Astımlı hastaların bir kısmında evcil hayvanlara karşı allerji vardır. Bu hastalarda tedavinin en önemli kısmı evcil hayvanı evden tamamen uzaklaştırmak ve evcil hayvanı olanlarla da temas etmemektir.

Tatile gitmenizde sakınca yoktur. Aşırı sıcak ve nemli hava herkes gibi sizi de rahatsız edebilir.

Hamile kalırsanız astım ilaçlarını bırakmamalısınız. Hekiminiz ile birlikte hastalığınızın ağırlığına göre tedaviniz yeniden düzenlenmelidir.

Aşı tedavisi ancak seçilmiş bazı hastalarda düşünülmelidir. Aşı uzun süreli bir tedavi şeklidir. Uygun kişiler tarafından yapılmaz ise yeterince etkili olmadığı gibi bazı yan etkileri de görülebilir. Bu nedenlerle aşı tedavisine yalnızca Allerji Uzmanları tarafından karar verilmeli, aşı tedavisi yalnızca Allerji Uzmanları tarafından başlatılmalıdır.

Ağrı kesiciler tüm astımlılara dokunmaz. Ancak bir ağrı kesici ile astım belirtileriniz arttıysa diğerleriyle de aynı şey olabilir. Bu konuda doktorunuzdan görüş almalısınız

Hekim kontrolünde kullanılan astım ilaçlarının büyümeye etkisi yoktur.

Bitkilerin ve doğal ürünlerin astım tedavisinde bilimsel olarak kanıtlanmış etkisi yoktur. Astım ilaçlarınızı düzenli kullanırken, size zarar vermeyeceği kanıtlanmış doğal ürünleri almanızın tedaviye olumlu veya olumsuz bir etkisi olmaz.

Astım uygun tedaviyle tam kontrol altına alınabilir, olgular hiç astım hastası değilmiş gibi yaşamlarına devam edebilirler. Ancak kronik bir hastalık olması nedeniyle hayatlarının herhangi bir döneminde bir tetikleyici ile astım belirtileri ortaya çıkabilir.

Hayır, kronik bronşit ve KOAH farklı hastalıklardır, astımın ilerlemesiyle oluşmazlar.

Astım belirtilerindeki artış, birbirini takip eden iki gün devam ediyorsa hemen gidilmelidir. Eğer hiç astım belirtisi hissedilmiyorsa yani astım tam kontrol altındaysa 3-4 ayda bir kontrole gitmek yeterlidir.

Hayır, bu testleri yapmanın hiçbir zararı yoktur.

Hayır, bu testleri yapmanın hiçbir zararı yoktur.

Hayır, akciğer filmi astım tanısı koydurmaz. Belirtilere neden olacak diğer akciğer hastalıklarını ayırd etmek için istenir.

Diş çektirmenin astımlı hastalarda bir sakıncası yoktur. Ancak ilaç allerjisi olan kişiler, kullanılan lokal anestezik (uyuşturma amaçlı kullanılan ilaç) ve sonrasında ağrı kesicilere karşı allerjileri varsa diş hekimlerine bildirmelidirler.

Nemlendirici ve buhar aletlerinin astımınıza bir faydası yoktur. Tam tersine evde aşırı nem küf gelişimini arttırıp astımınızı olumsuz etkileyebilir.

İnhalerlerini uygun kullanabilen astımlıların evde nebülizatör bulundurmasına gerek yoktur.

Evde hava temizleme cihazı varlığının astım tedavisine ek katkısı olduğuna dair bilimsel kanıt yoktur.

Evde nem alma cihazı varlığının astım tedavisine ek katkısı olduğuna dair bilimsel kanıt yoktur.

Hayır, her astımlının kullanmasına gerek yoktur. Ev tozu akarı allerjisi olan hastalar, diğer korunma yöntemleri ile birlikte özel koruma kılıflarını kullanabilirler.

Ev tozu akarı alerjisi olan hastalar uygun tedaviye rağmen yakınmalarıgerilemiyorsa bu temizlik ürünlerinden faydalanabilirler. Ancak unutulmamalıdır ki bu ürünlerin kendileri de kimyasal yapıları nedeniyle astım belirtilerini arttırabilir.

Çocukluk çağında başlayan astım belirtileri bazı hastalarda erişkinliğe geçişle birlikte azalabilir, kaybolabilir. Ancak hayatın ilerleyen dönemlerinde belirtiler tekrar ortaya çıkabilir.

Uygun tedavi edilen, kontrol altında olan astım iş ve okul başarısını engellemez. Astımı olan pek çok iş adamı, sanatçı,siyasetçi, bilim insanı vardır.

İşbu site, hastalıkları teşhis etmek, önlemek ve tedavi etmek amacı ile ürünler ve hizmetler sunar. Muayenehanede ki her hizmet, her iş yaptığı ülkenin ilgili devlet organları tarafından denetlenir.
İlgili yasalar uyarınca, halk, verilecek hizmetler ve tedaviler karşısında yasalarla korunur. Bu sitedeki tüm bilgiler ışığında ifade bulan öneri, tedavi ve tanı bilgileri tamamen size uygulanacaktır anlamı taşımaz.
Bundan dolayı, bu sitede yer alan bilgileri ve verilen birtakım tedavi önerilerini öncelikle kendi doktorunuza ya da bize danışmanız gerekmektedir.