facebooktwitterrssyoutube

akciger kanseriAkciğer kanseri belirtilerine geçmeden önce, düzenli olarak kontrol yaptırmanın kanserin belirlenmesi açısından ne kadar önemli olduğu hakkında kısa bir bilgi vereyim.

Akciğer kanseri olan hastaların yaklaşık %25’inde hiçbir belirti görülmemektedir. Bu kişiler akciğer kanseri olduklarını, başka bir şikayet veya hastalık nedeniyle röntgen çektirdiklerinde öğrenmektedir.

Kanser tedavisinde erken teşhisin önemi düşünüldüğünde, düzenli olarak kontrol yaptırmak akciğer ve diğer kanser türlerinin zamanında belirlenmesi açısından hayati önem taşımaktadır.

Belirti görülmeyen kısım dışında kalan diğer hastalarda ise yeni başlamış öksürük, öksürükle birlikte kan gelmesi, göğüs bölgesinde donuk ve sürekli ağrı, nefes darlığı, sesli nefes alıp verme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Akciğer kanseri belirtileri; akciğerlerdeki tümör veya tümörlerin etkilerine bağlı olarak kanda, hormonlarda ve vücudun diğer bölgelerinde kendini gösterebilir.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanserinin karakteristik belirtileri inatçı öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve öksürürken kan gelmesidir.

Öksürürken kan gelmesi akciğer kanseri olan kişilerin yaklaşık %25’inde görülmektedir. Tabii belirtiler tümörün büyüklüğüne ve vücudun başka bölgelerinde tümör olup olmadığına bağlı olarak değişebilmektedir.

Akciğer kanseri nedeniyle hormon dengesizlikleri görülebilir, kanda değişimler meydana gelebilir ya da diğer organlarda rahatsızlıklar görülebilir.

Her iki akciğerde ya da tek akciğerde bulunan metastatik tümörlerin neden olduğu belirtiler, tümörün yeri ve büyüklüğü ile yakından ilgilidir. Akciğerinde metastatik tümör bulunan hastaların yaklaşık %40’ında bazı belirtiler görülür.

İşbu site, hastalıkları teşhis etmek, önlemek ve tedavi etmek amacı ile ürünler ve hizmetler sunar. Muayenehanede ki her hizmet, her iş yaptığı ülkenin ilgili devlet organları tarafından denetlenir.
İlgili yasalar uyarınca, halk, verilecek hizmetler ve tedaviler karşısında yasalarla korunur. Bu sitedeki tüm bilgiler ışığında ifade bulan öneri, tedavi ve tanı bilgileri tamamen size uygulanacaktır anlamı taşımaz.
Bundan dolayı, bu sitede yer alan bilgileri ve verilen birtakım tedavi önerilerini öncelikle kendi doktorunuza ya da bize danışmanız gerekmektedir.